Studies Career Activities Publications
Bücher-Collage1 MEYER, Heinz Harding
Born: January 19, 1928, in Hardingen (Germany)
Parents: Heinrich Meyer, Maria Meyer
Marriage with Gisela Fausel (1960)
Children: Christina (1961), Claus Harding (1964)
Widowed 1990
Remarried to Dagmar zur Nedden (1996)

Theological Studies: 1947-1953 in Bethel, Marburg, Lausanne, Tübingen, Göttingen
Postgraduate Studies: 1953-1954 in Tübingen and Paris
Doctor Dissertation (Doctor of Theology): July 1958, Theological Faculty in Hamburg (Prof. Helmut Thielicke) on: "Pascals 'Pensées' als dialogische Verkündigung" (Pascal's 'Pensées as preaching in dialogue)
Church examinations: Church of Hannover, 1953 and 1956 followed by ordination, October 1956

Top of Page

Supervisor of Studies at Predigerseminar Imbshausen, Germany, September 1956 - July 1958
Professor of Systematic Theology at the Theological Faculty of the Lutheran Church in Brazil, Sao Leopoldo, August 1958 - January 1967
Research Secretary in the Theological Department of the Lutheran World Federation (LWF), Geneva, Switzerland, February 1967 - March 1971. Special responsibility for the bilateral dialogues of the LWF with the Roman Catholic Church, the Anglican Communion, the World Alliance of Reformed Churches, the Reformed Churches in Europe ("Leuenberg Agreement"), the Orthodox Churches Research Professor at the Institute for Ecumenical Research in Strasbourg, France April 1971 - December 1993. Director of the Institute from 1975 to 1978 and from 1981 to 1988
Retirement December 31, 1993

Top of Page

Lectures on ecumenical and theological issues in different countries: Germany, Switzerland, France, Italy, Spain, Jugoslavia, Holland, Denmark, Norway, Finland, Sweden, USA, Canada, Madagascar, South Africa, India, Tanzania, Kenia, Cameroun, Brazil, Argentina, Mexico
Guest lectures at Theological Faculties and Seminaries: Sao Paulo, Campinas, Buenos Aires, Strassburg, Paris, Toulouse, Chevetogne, Augsburg, Münster, Bonn, Mainz, Copenhague, Aarhus, Uppsala, Lund, Salamanca, Burgos, Pamplona, Jerusalem, Umpumulo/South Africa, New York, Columbia SC
Guest professorships: General Theological Seminary, New York, 1992/1993; Pontifical University Gregorianum, Rome, 1995/1996; Lutheran Theological Seminary, Philadelphia/USA, 1996.
Theological consultant to the Lutheran/Roman Catholic International Commission, 1967 - 1993.
Member of the "ökumenischer Arbeitskreis evangelischer und katholischer Theologen", Germany.
Member of the Academic Council of the Konfessionskundliches Institut", Bensheim, Germany.
Member of the Board of the "Luther Akademie", Ratzeburg, Germany.
Honorary doctor degrees: D.D. Luther College, Decorah/Iowa, 1988; Litt.D. Lenoir-Rhyne College, Hickory/NC, 1993; D.D. Trinity Lutheran Seminary, Columbus/Ohio 1994; Dr. h.c. Catholic Theological Faculty of the University of Bonn, 1997.
Preis der Salzburger Hochschulwochen für ein theologisches Lebenswerk.

Top of Page


About 30 books edited or co-edited

About 400 articles in collections of articles, theological journals, reviews and dictionaries.

(See list of selected publications)